Marmelada iz rdečih vrtnic
Pred 6 leti, sva z možem kupila staro hišo ob gozdu z lepo urejenim dvoriščem, kjer vsako pomlad prav zadehtijo grmi rdečih vrtnic. Zame je vrtnica že od nekdaj kraljica med rožami in zaradi svoje lepote, nekaj posebnega.
Spomnim se, da sem že kot najstnica rada brala in tako mi je ostal v spominu tudi podatek, da je v srednjem veku plemstvo žvečilo vrtnice, da jim ni smrdelo iz ust. Priznam, da rada raziskujem in eksperimentiram in tako sem nekega dne poskusila te cvetne liste tudi sama. Bila sem navdušena in tako se je porodila ideja, da poskusim narediti marmelado.
Pobrskala sem po spletu, našla recept in se podala v novi izziv iz katerega je nastala okusna marmelada s katero že tretje leto osrečujem izbrance, saj cvetnih listov ni dovolj, da bi jo lahko pripravila za vse.
Priprava je zelo enostavna in hitra. Zavedati pa se morate, da lahko uporabite samo cvetne liste, ki niso bili škropljeni z insekticidi ali kakšnimi drugimi škropivi, kar pomeni da kupljene vrtnice odpadejo.
Sestavine
- 3 -4 pesti svežih cvetnih listov vrtnic (150 -200g)
- 1 -2 limoni
- 0,6 kg želir sladkorja
Za dobro marmelado potrebujete sveže cvetne liste vrtnice in nikakor uvelih, kajti kar hitro se lahko božanski okus spremeni v okus po gnilem cvetju.
Sama najraje nabiram tiste cvetove, ki so se ravno razvili iz popkov, kajti ti so najbolj čvrsti in seveda pred poldnevom, da jih sonce preveč ne izsuši. Vse skupaj splahnem, odstranim morebitne žuželke in odcedim. Če želite, da je marmelada bolj nežnega okusa, lahko spodnje bele dele cvetnih lističev potrgate proč, kajti ti dajo malenkost grenak, močnejši okus. Če imate raje bolj intenzivne okuse, pa lahko uporabite cele cvetne lističe. Meni je všeč oboje in verjamem, da je vse stvar okusa.
Najbolj aromatična je rdeča vrtnica, sama pa sem navdušena tudi nad roza varianto, ki je zelo nežnega okusa in tudi barva marmelade je čisto posebna – babi roza.
Priprava
Cvetne liste vrtnice prelijemo z vodo (ravno toliko, da jih prekrijemo), dodamo sok limone in sladkor. Vse skupaj premešamo in pokuhamo na visoki temperaturi. Ko se cvetni listi zmehčajo, vse skupaj zmiksamo s paličnim mešalnikom. Če želite manj sladko marmelado, lahko namesto želirnega sladkorja uporabite navadni sladkor, ki mu dodate želin v razmerju 1:2 ali 1:3.
Ko je marmelada kuhana, jo prelijete v kozarčke in zaprete. Takšna marmelada je čudovito darilo za posebne priložnosti in je prav božanskega okusa. Raziskujte, kam jo lahko kombinirate in verjamem, da boste navdušeni.
Kaj pa zdravilni učinki?
V kopeli vrtnic so se razvajale mnoge zgodovinske osebnosti. Na francoskem dvoru so imeli rožno vodo, da je preganjala slabe vonjave in še bi lahko naštevala. Skozi zgodovino pa niso cenili le njeno olje, ki je še danes eno najboj cenjenih v indrustriji parfumov, temveč tudi njene zdravilne učinke.
Cvetne liste vrtnice lahko uporabljamo sveže, posušene za čaj, namočene v olja ali alkohol, kot tinkture, dodajamo jih lahko tudi v prehrano.
Čaj vrtnice deluje kot rahlo odvajalo, a pomaga pri čiščenju jeter in blagodejno vpliva na srce. Uporabljali so ga tudi proti močnim krvavitvam ob mesečnih ciklusih, pri nožničnih vnetjih (belem toku), njegovo antispetično in negovalno delovanje zelo pomaga pri vnetju kože (aknavosti), kuhani cvetni listi v vinu pa celo proti oslabelosti, slabokrvnosti, zobobolu, aftam v žrelu. Sveže liste lahko pripravimo kot obkladke ob migrenskih napadih, bolečinah v očeh in ušesih.
Vse o vrtnici in njenih učinkih najdete na spletu in verjamem, da vas bo prebrano prijetno presenetilo, kajti njeni blagodejni in antiseptični učinki vplivajo na vse naše telo, njen vonj pa pozitivno vpliva na naše počutje.
Narava nam daje čudovito darilo!